MIROSLAV ZAHRÁDKA

14. května 2011 v 10:43 | Otavínka |  biografie + výročí
Rusista, literární historik, kritik, beletrista a vysokoškolský pedagog, který píše pod pseudonymy: Petr Klen a Karel Libčický.
Narozen 14. května 1931 Kralupy nad Vltavou
BLAHOPŘEJEME !!!
V rodišti studoval reálné gymnázium. Po maturitě v roce 1950 odešel studovat do Prahy Filozofickou fakultu Karlovy univerzity, obor ruština a čeština. Během studia se oženil a také se stal asistentem na katedře ruské a sovětské literatury Vysoké školy ruského jazyka a literatury v Praze. Promoval v roce 1955. O rok později odjel jako aspirant na filologickou fakultu Moskevské státní univerzity. Po návratu v roce 1960 nastoupil jako odborný asistent na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Zde působil až do konce své vysokoškolské kariéry v roce 1996. V letech 1966-1991 byl vedoucím katedry rusistiky.
První texty publikoval již v roce 1945 v časopise Nástup. Poté psal do periodik: Červený Květ, Divadelní noviny, Kralupské noviny, Kulturní tvorba, Květen, Literární noviny, Literární měsíčník, Nová svoboda, Ostravský večerník, Plamen, Romboid, Rudé právo, Stráž lidu, Svoboda, Tvorba ad. Odborné stati publikoval v časopisech: Československá rusistika, Opera slavica a Ruský jazyk. Jako znalec ruské literatury se účastnil řady mezinárodních konferencí a přednášel na mnoha univerzitách v Moskvě, Petrohradu, Kyjevě, Volgogradu, Krasnojarsku, Varšavě, Krakově, Gdaňsku, Opoli, Budapešti, Sofii, Záhřebu, Zadaru, Bělehradu, Grazu, Berlíně, Lipsku, Jeně, Halle, Osnabrücku, Udine a Lublani.
Výsledky jeho práce byly publikovány ve sbornících Slavica Pragensia, Čtení o kompozici a v Malém slovníku rusko-českých literárních vztahů, který vyšel v roce 1986. Z jeho iniciativy vznikla tradice Olomouckých dnů rusistů při nichž se setkávají rusisté z celé Evropy. Zahrádkovou zásluhou je od roku 1968 vydávána ročenka katedry rusistiky ROSSICA OLOMUCENSIA, která do dnešní doby dosáhla na 45 svazků. Za doby normalizace pokrýval svým jménem práce některých významných překladatelů a to Josefa Sedláka a Antonína Václavíka.


Na svém kontě má Prof. PhDr. Miroslav Zahrádka, DrSc. 25 odborných knih. Mojí oblíbenou je Ruská literatura XX. století, pojednávající o literárních proudech a osobnostech (Periplum 2003). Zajímavou knihou je taky titul Toulky s ruskými spisovateli(2004).

" LÁSKA JE PÍSEŇ, CO ZPÍVÁ O TOBĚ."
(Petr Klen)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama