Červenec 2009

PÍSECKÉ CUKROVÁNÍ ANEB MODRÁ...

21. července 2009 v 8:59 | Otavínka |  fejetony + úvahy
                                                               ( Foto : Roman Jedlička)

Autorkou povídky je Marie Kostohryzová.

Modrá růže


ŠAKALÍ LÉTA S IVANEM HLASEM

19. července 2009 v 8:31 | Kučera,Ilja ml., foto : Kolman Jan |  biografie + výročí
Můžu si dělat, co chci
"V roce 1993 jsem si řekl, že si založím ještě jednu kapelu. Domluvili jsme se s Jirkou Hálou, sepsali si seznam lidí, se kterými bychom chtěli hrát, a začali je oslovovat." A tak se na české hudební scéně zjevila nová formace Šavle meče, živá, koncertně vyhledávaná kapela, v jejíchž řadách Míra Barabáš působil zhruba do roku 2002. Ale souběžně neutuchaly ani další muzikantské aktivity. "V roce 1994 jsem jel turné Šakalí léta s Ivanem Hlasem. Od té doby trvá naše přátelství s Ivanem a konec konců bylo pro mě tohle turné důležité i z dalšího důvodu, protože na závěrečném večírku jsem se seznámil se svou současnou partnerkou Bárou Štěpánovou. Potom jsem, tuším v roce 1996, stavěl doprovodnou kapelu na turné pro Honzu Kalouska, kde v podstatě hráli muzikanti od Ivana ze Šakalích let. Do toho jsem tu a tam chodil do studia natáčet něco pro Romana Holého v začátcích skupiny JAR a do jeho dalších projektů. Mezitím jsem se po letech začal stále častěji potkávat s Romanem Dragounem, taky Písečákem, s nímž se znám od dětství, a domlouvali jsme se, že spolu něco uděláme." Už v roce 1994 se stal výsledkem společných brněnských jamů materiál pro Dragounovo sólové album Stín mý krve. Naplno ovšem spolupráce s Romanem Dragounem propukla až v posledních letech. Míra Barabáš s ním jednak příležitostně vystupuje v duu, jednak je členem Roman Dragoun Bandu, který oficiálně koncertuje od začátku letošního roku a kde Míra k trubce přibral ještě perkuse a klávesy. Dalším současným působištěm Míry Barabáše je kapela Bluesberry a také stylově naprosto odlišná Lili Marlene Martina Němce. Opět z docela jiného hudebního soudku čerpá Charlie's Blood Group Charlie Blažka s Františky Rabou a Hönigem, Lvem Rybalkinem a Milanem Krajícem, která se navíc chystá po klubových pódiích doprovázet zpěvačku Helenu Zeťovou. A samozřejmě nelze opomenout ani uvolněnou hospodskou partičku Vrať se do hrobu. "V podstatě bych mohl hrát každý den, ale nejsem na tom závislý. Už několik let dělám manažera Báře, máme spoustu práce a muziku si v podstatě můžu dělat pro radost. Strašně mě baví, že nejsem na nikom závislý a vymýšlím si práci sám. To je úplně nejvíc. Prostě, můžu si dělat, co chci."


"Jsem trumpetista, který si hraje tak nějak po svém. Nepřipadám si jako sólista nebo leader do sekce. V poslední době mi spíš vyhovuje soustředit se na různé projekty nebo si jít s někým zahrát jako host. Nejsem tahoun, to přenechávám jiným, kteří to dělají líp," konstatuje trumpetista Míra Barabáš, který si rozhodně nemůže na nedostatek nejrůznějších muzikantských zkušeností stěžovat.

Bára Štěpánová a Miroslav Barabáš uzavřeli dne 16. července 2009 sňatek. Nevěstě to velice slušelo a rozhodla se užívat jméno Bára Barabáš Štěpánová


MÍRA BARABÁŠ A JEHO CESTA K HUDBĚ

18. července 2009 v 14:45 | Ilja Kučera,ml., foto: Roreček, T. |  biografie + výročí
Míra Barabáš pochází z malebného jihočeského města Písku. Města studentů, básníků a muzikantů. Tady se začala rozvíjet i jeho cesta k hudbě. Nepochází ani z rodinné tradice, neb rod Barabášů je rodem stavařským, ani z nutnosti pubertální rock'n'rollové revolty. Za všechno může zaprášená trubka, léta uložená na půdě, na kterou kdysi amatérsky hrával Mírův otec. "Objevil jsem ji tam, když mi bylo asi pět let. Žádný z mých bráchů, byť je jeden o třináct a druhý o šest let starší, ji neufoukl a já jsem na ni začal tak nějak rovnou hrát a vzalo mě to. Od deseti let jsem pak začal v Písku chodit do hudebky k panu učiteli Oldřichu Kinkorovi, což byl člověk, který ve své době vedl jeden z nejlepších amatérských bigbandů. Mě samozřejmě nejvíc bavil basket a hokej, ale když jsem byl v osmé třídě, založil pan Kinkor při hudební škole v Písku taneční orchestr a mě najednou muzika přitáhla úplně a naprosto. Paralelně se z orchestru vygenerovala taková menší parta, s níž jsme hráli v Písku na čajích."
Bylo evidentní, že od této chvíle je Míra Barabáš hudbou lapen, cesta k ní jako k profesi ovšem měla být ještě poměrně klikatá. Po skončení základní školy se nejprve ocitl na elektrotechnické průmyslovce. "Pořád jsem neměl úplně jasno v tom, jestli se chci věnovat výhradně muzice, navíc jsem byl takový zápecák a nechtělo se mi z Písku, a tak jsem se rozhodl pro elektroprůmyslovku. Základní školu jsem měl sto metrů od domu za jedním rohem, průmyslovka byla pětaosmdesát za druhým a byla tedy nejvíc na ráně. Pak se ale stala důležitá věc, když jsem byl ve druháku, zúčastnil jsem se celostátní soutěže LŠU, kde jsem hrál Sonatina Jazzistica od pana Sodomky a skončil jsem druhý. První místo mi nedali jenom proto, že jsem nehrál klasiku a byl jsem tím pádem, tak říkajíc, mimo obor. Byl tam ovšem pan profesor Šolc, rektor JAMU v Brně, který mi navrhl, abych přestoupil na konzervatoř do Brna. Mezitím se mi ale stalo, že jsem se asi půl roku poté vyboural v autě a přišel při tom o všechny přední zuby, což je pro trumpetistu dost blbá věc. Asi rok jsem vůbec nehrál, tatínek Katky Neumanové, který byl primářem na písecké stomatochirurgii, mě asi rok a půl dával dohromady, no a pak jsem musel s trumpetou začínat pomalu od začátku a úplně znova."
Splněná přání
Paradoxně to byla vojenská služba, která Mírovi Barbášovi pomohla vrátit se zpátky k hraní a získat novou muzikantskou formu. Bez ohledu na následky dopravní nehody byl odveden a nastoupil k divizní hudbě v Karlových Varech. "Sešla se tu výborná parta muzikantů. Seznámil jsem se tady se saxofonistou a flétnistou Jiřím Hálou, se kterým jsem pak hodně hrál, a naše přátelství trvá dodnes. Shodou okolností, když jsme šli domů, vraceli se také kluci z AUSu jako Mirek Surka, Jaromír Boháč a další, a oslovili mě, abych šel zpívat a hrát další trumpetu do kapely GBS Band. Byla to zpočátku super kapela, dělali jsme převzaté věci, hlavně od Blood Sweet & Tears, ale i vlastní. Pak se kapela posunula víc ke komerci, přišel Pavel Vítek, ale v té době už jsem tam nebyl."
V rodném městě pak Míra Barabáš učil v hudební škole, hrál s tanečním orchestrem Jitexu Písek, s Jiřím Smržem v kapele Plechový bubínek, zaskakoval i v kostele a v dechovce. Současně se ovšem zajímal stále víc o jazz, a to nejen pasivně. Ač původně odkojen hardrockem typu Led Zeppelin či Uriah Heep, nacházel stále větší zalíbení v moderním průrazném jazzu a zvláště pak v Milesu Davisovi, který je jeho stěžejním oblíbencem dodnes. Aktivně se jazzu začal věnovat na proslulých Jazzových dílnách ve Frýdlantu. A právě tam došlo v roce 1987 k zásadnímu setkání jeho další muzikantské kariéry. "Šel jsem se podívat do kulturáku, kde pod vedením Milana Svobody začínala zkoušet kapela složená z muzikantů, co do Frýdlantu přijeli, a Milan povídá - chtělo by to ještě trumpetu. Nevíte někdo o nějakém trumpetistovi? Nesměle jsem se nabídl, že bych to zkusil - a Milan řekl - tak pojď hrát." Tak vznikly první zárodky Kontrabandu, jehož členem se pak Míra Barabáš na deset let stal. Původně "školní" kapela si pospolu zahrála na závěrečném koncertě frýdlantské Jazzové dílny, pak pro ni Milan Svoboda vyjednal vystoupení v pražské Malostranské besedě, na jazzovém festivalu v Přerově a pak už se Kontraband postupně stával hudebním pojmem mezinárodního formátu a procestoval úctyhodnou řádku zahraničních pódií po boku věhlasných jmen světového jazzu. "Už tehdy se mi splnila moje přání. Vždycky jsem si říkal, že bych si chtěl zahrát v Malostranské besedě, v Lucerně a natočit desku. Tu jsme natočili v roce 1988, v Besedě a Lucerně jsem od té doby hrál už mockrát, ale vždycky je to pro mě určitý svátek. Pokud se týká Kontrabandu a spolupráce s Milanem Svobodou, bylo to pro mě něco, co mě zásadním způsobem ovlivnilo. Vlastně bych mohl říct, že z toho po muzikantské stránce žiju dodnes. Krom toho Kontraband byla kapela složená zpočátku z neznámých kluků, kteří hodně dělali a drželi pospolu jako parta. I potom jsem si mockrát ověřil, že taková soudržnost je pro kapelu důležitější než třeba instrumentální výkony jednotlivců. Samozřejmě, každý je nahraditelný, ale i slabší hráč udělá pro celek víc než vynikající instrumentalista, který ke kapele nemá bližší vztah a přijde jen odehrát, i když výborně."

Miroslav Baradáš
DVA PROSINCOVÍ STŘELCI MILUJÍ PÍSEK

18. července 2009 v 14:23 | Otavínka |  biografie + výročí
Trumpetista Miroslav BARABÁŠ je písecký rodák. Prošel kapelami GBS Band, Kontraband, Šavle meče, hrál s Ivanem Hlasem, Janem Kalouskem, v současnosti spolupracuje s Romanem Dragounem a skupinami Lili Marlene, Charlie's Blood Group a Bluesberry. Věnuje se rovněž manažerské a produkční činnosti.

Herečka a moderátorka Bára ŠTĚPÁNOVÁ se seznámila s blonďatým sympaťákem dne 16. července 1994. Její filmografii tvoří t.č na třináct filmových titulů a to: Setkání v červen

ci, Tajemství hradu v Karpatech, Kaňka do pohádky, Tisícročná včela, Příliš velká šance, Pětka s hvězdičkou, Já nejsem já, Jak básníkům chutná život, Konec básníků v Čechách, Brak, Černí baroni, Jak se krotí krokodýli, a Smutek paní Šnajdrové. Do Písku ráda jezdila. Její portrét jako poslední maloval Mistr František Roman Dragoun, věhlasný portrétista. Fotografie - T. Roreček.
Oba umělci Míra a Bára se narodili v prosinci ve znamení Střelec.

JUBILANT JIŘÍ FALTUS

12. července 2009 v 1:03 | Otavínka |  biografie + výročí


JIŘÍ FALTUS


12. července oslavil 70. narozeniny ,básník a satirik z Lanškrouna, kde žije od roku 1945. Narodil se v Žamberku. Od roku 1964 psal do regionálního tisku, později publikoval říkanky a básničky na stránkách dětských časopisů:
Sluníčko, Mateřídouška, Ohníček. Knižně debutoval ve sbornících mladých autorů v letech 1968-1973, které vycházely pod názvem Kruh poezie.
První samostatnou sbírku veršů pro děti " Tři cukrové homolky" vydalo
Okresní kulturní středisko v Rychnově nad Kněžnou v roce 1974 a o dva roky později vydalo nakladatelství Československý spisovatel básnickou sbírku pro dospělé " Modravý plamen " .
Do dnešních dnů má na kontě několik desítek titulů. Dílo jubilanta tvoří nejen říkadla a verše pro děti vydané v Albatrosu, např. Rozhledna se rozhlíží ; Holínky pro žížalu ; Kabát do zelí ; ale i u jiných nakladatelů jako třeba: Abeceda pro medvěda; (2004) Říká myška myšce; (2005), Kdo nevěří, ať sem běží; (2007) Šeptá syslík syslici ; (2008). Jeho tvorba pro děti je zastoupena i v čítankách, antologiích a sbornících . Je znám i jako autor pro nejmenší čtenáře, protože vytvořil třináctero leporel a omalovánek.
Básnické dílo Jiřího Faltuse je protkáno stužkami skromnosti. Spisovatel František
Uher jej nazývá " básníkem čisté radosti " . Mezi nejznámější sbírky patří tituly: Všemi
deseti (2004) a Hranice lásky (2005).. Přírodní lyrikou doprovází též zajímavou knihu
Milana Duška S puškou a perem (2006), která vypráví o životní cestě lesního rady a
spisovatele Jaroslava Hubálka.
Aforistické soubory vyšly knižně s názvy : Stříbrným příborem (2003), Obal prodává,
obálka rozhoduje (2004), Suché víno (2005),Veřejné důvěrnosti (2007) a Ztráty a vynálezy (2009). Aforismy, metaforismy a moudrosti autora najdeme mj. i v antologii českého aforismu M.Huptycha a J.Žáčka Nezabolí jazyk od dobrého slova (2004) a v Slovníku myšlenek editorky H. Ševčíkové (2003). Na internetu pak citáty slavných a to na adrese : citáty.net
Faltusovy knihy

BOUBÍN

10. července 2009 v 13:07 | Otavínka |  poezie
                                                              (foto: Lucie Stajerová)

Pro oči na dosah
Stačí se natáhnout
A přece
mým nohám
už nedostupný
Ani po zelené
pastvin a mokřadů
ani po červené
zrajících ostružin
a jeřabinek
A bílá místa
co ještě zbyla
sotva už stačím
někdy i prostě pojmenovat

( Zdeněk Janík)

KLIČKOVANÁ

10. července 2009 v 12:59 | Otavínka |  hry


Subject: HRA - kdo to vydrží nad osmnáct vteřin, je borecVýborná hra na trénink postřehu a koordinace oko - ruka
>> # #
>> # # http://www.boskowan.com/www/jirka/zzz/klickovana.htm
>> # #

PŘIVOLÁVÁNÍ SLUNCE

9. července 2009 v 11:23 | Otavínka |  poezie
                                                                   Foto: Pavel Holba


PŘIVOLÁVÁNÍ SLUNCE

Musíš vstát brzy
rozhrnout mraky
a hrát si s nimi na schovávanou
pak pozvi sluníčko
na sedm teček
nebo se posaď
k času jak rybář
v tichounkém bláznovství
než trhne splávek
nad prvním kopcem
A všechno ostatní
přijde samo

(Zdeněk Janík)

FRANTIŠEK VÁVRA - ŠRÁMKůV UČITEL

8. července 2009 v 18:41 | Otavínka |  biografie + výročí
Před 75 lety - dne 13. července 1934 zemřel
v Písku František VÁVRA, češtinář a historik,
který učil na píseckém gymnáziu. Působil zde
v letech 1891-1909. Pocházel ze Zálesí, kde se
narodil 2. února 1849.
Velmi ovlivnil literární vývoj Fráni Šrámka.
Záhy poznal, že Fráňa ve svých úlohách v ČJ
užívá často básnických slov a obratů. Pomáhal
mu také tím, že jako knihovník profesorské
knihovny umožnil chlapci, aby za ním vždy
v sobotu chodil a mohl si domů půjčit oblíbenou
knihu od Jaroslava Vrchlického. Později na to
sám Fráňa Šrámek vzpomínal ve své tvorbě.

ČERVENCOVÉ KALENDÁRIUM 2009

1. července 2009 v 7:00 | Otavínka |  aforismy + citáty

Před 205 lety - dne 1. 7. 1804 narozena
George SANDOVÁ, franc. spisovatelka.
Zemřela 8. 6. 1876. *
Politika dělá nepochybně velké věci, ale
jen srdce dělá zázraky.

Před 10 lety - dne 2. 7. 1999 zemřel
Mario PUZO, americký prozaik,
filmový scenárista. Narozen 15.10.
1920. * Víra ve vlastní ctnost je
daleko nebezpečnější než víra ve
vlastní šikovnost.

Před 155 lety - dne 3. 7. 1854 narozen
Leoš JANÁČEK, český skladatel.
Zemřel 12. 8. 1928. * " Hudba, toť
akord, pánové ! "

Před 110 lety - dne 3. 7. 1899 narozen
Ernst FISCHER, rakouský filozof. Zemřel
1. 8. 1972. * Svět je dost složitý, aby bylo
možno na všechno najít příklad a ohánět
se jím jako argumentem.

Před 65 lety - dne 3. 7. 1944 zemřel
Adolf NOWACZYŇSKI, polský prozaik.
Narozen 9.1.1876. * Satirik je hlupák,
který na slona líčí past na myši.

Před 255 lety - dne 4. 7. 1754 zemřel
Philippe DESTOUCHES, franc. dramatik.
Narozen 9. 4. 1680. * Nepřítomní nikdy
nemají pravdu.

Před 120 lety - dne 5. 7. 1889 narozen
Jean COCTEAU, franc. básník, malíř,
Spisovatel, režisér. Zemřel 11.10. 1963.
* Hvězdy netuší, že tvoří souhvězdí.

Před 110 lety - dne 5. 7. 1899 narozen
Marcel ACHARD, francouzský dramatik.
Zemřel 4. 9. 1974. * Život je karetní hra,
v níž srdce není nikdy trumfem.

Před 125 lety - dne 7. 7. 1884 narozen
Lion FEUCHTWANGER, německý
spisovatel. Zemřel 21.12. 1958.
  • I největší umělec stojí na ramenou
některého jiného.

Před 60 lety - dne 7. 7. 1949 narozen
Lubomír BROŽEK, český básník a
malíř. * S egoismem k lékaři nechoďte.
Je nevyléčitelný.

Před 115 lety - dne 8. 7. 1894 narozen
Pjotr Leonidovič KAPICA, ruský fyzik.
Zemřel 8. 4. 1984. * Kde končí
pochybování, končí i věda.

Před 70 lety - dne 8. 7. 1939 zemřel
Henry Havelok ELLIS, anglický
lékař, psycholog. Narozen 2.2.1859.
  • Jen malé lásky lze posuzovat,
velké jsou zcela nepochopitelné.

Před 175 lety - dne 9. 7. 1834 narozen
Jan NERUDA, český básník, prozaik,
novinář. Zemřel 22. 8. 1891.
  • Bez obětí a bez objetí se nerodí
budoucnost.

Před 120 lety - dne 10. 7. 1889 narozen
Jan VRBA, český spisovatel. Zemřel
28. 5. 1961. * Cizí jazyk nám nenabízí
pouze jiná slova, ale jiný svět.

Před 155 lety - dne 11. 7. 1844 zemřel
Jevgenij Abramovič BARATYNSKIJ,
ruský básník. Narozen 2. 3. 1800.
  • Báseň je lékem na bolavou duši.

Před 105 lety - dne 12. 7. 1904 narozen
Pablo NERUDA, vl.jm. Neftali Ricardo
Teyes Basualto, chilský básník, nositel
Nobelovy ceny za literaturu v r. 1971.
Zemřel 24. 9. 1973. * Dva šťastní
milenci neznají smrt a zánik, rodí se,
umírají v životě bez přestání, jak sama
příroda zůstávají věční.

Před 70 lety - dne 12. 7. 1939 narozen
Jiří FALTUS, český básník , aforista,
autor knih pro děti. * Co nevidět se
budou i aforismy tisknout beze slov.*
**** Hloupost je zdaněná moudrost.*

**** Kdo má pravdu, většinou nemá nic jiného.

Před 115 lety - dne 13. 7. 1894 narozen
Isaak Emanulovič BABEL, ruský prozaik,
dramatik. Zemřel 17.3.1941. * Chyby
dělají všichni i Pánbůh.

Před 70 lety - dne 14. 7. 1939 narozen
Karel GOTT, český zpěvák, skladatel
a malíř. * Celý život jsem nešťastný,
že jsem se nestal slavným malířem.

Před 70 lety - dne 14. 7. 1939 zemřel
Alfons MUCHA, český malíř, grafik,
návrhář. Narozen 24. 7. 1860.
  • Cílem umění je oslavit krásu.

Před 55 lety - dne 14. 7. 1954 zemřel
Jacinto BENAVENTE, španělský
dramatik, nositel Nobelovy ceny.
Narozen 12. 7. 1866. * Spravedlnost
vyvěrá z moudrosti.

Před 105 lety - dne 15. 7. 1904 zemřel
Anton Pavlovič ČECHOV, ruský prozaik
a dramatik. Narozen 29. 1. 1860.
* Stručnost je sestrou talentu.

Před 65 lety - dne 15. 7. 1944 narozen
Petr PROUZA, český básník a prozaik.
  • Jsme jenom střípek podvečera v tom
klikatém a pestrém dnu.

Před 80 lety - dne 16. 7 1929 narozen
Josef SVOBODA, český ekolog žijící
v Kanadě, vysokoškolský profesor,
hostující po roce 1990 na českých VŠ.
*Věčná spása je důležitější než dočasná
úleva v utrpení a v tom je ta historická
a nadpřirozená moudrost.

Před 20 lety - dne 16. 7. 1989 zemřel
Nicolás GUILLĚN, kubánský básník.
Narozen 10. 7. 1902. * Krásná žena se
ráda oddává bludu, že je bohyní.

Před 120 lety - dne 17. 7. 1889 narozen
Erle Stanle GARDNER, americký prozaik,
autor detektivních románů. Zemřel 11.3.
1970. * Schopnost předvídat nemilou
skutečnost bývá nazývána pesimismem.

Před 635 lety - dne 18. 7. 1374 zemřel
Francesco PETRARCA, italský básník,
renesanční učenec a humanista.
Narozen 20. 7. 1304. * Knihy mají být
nářadím, které by zdobilo dům, nemají
být cenným zbožím, nýbrž mají být
potravou, která živí ducha.

Před 55 lety - dne 18. 7. 1954 narozen
Ivo JAHELKA, český zpívající právník.
  • S pravdou a láskou nad všelijakou
cháskou zvítězit snadné není.

Před 190 lety - dne 19. 7. 1819 narozen
Gottfried KELLER, švýcarský prozaik a
básník. Zemřel 15. 7. 1890. * Skromnost
a laskavost jsou vlastní jen takovým
lidem, kteří skutečně něco dovedou.

Před 90 lety - dne 20. 7. 1919 narozen
Edmund HILLARY, novozélandský
horolezec a polární badatel. Zemřel
11. 1. 2008. * Miřte vysoko - ve snadném
vítězství je málo statečnosti.

Před 110 lety - dne 21. 7. 1899 narozen
Ernst HEMINGWAY, americký spisovatel,
nositel Nobelovy ceny za literaturu v r.
1954. Zemřel 2. 7. 1961. * Kritici jsou
vši, které lezou po literatuře.

Před 115 lety - dne 22. 7. 1894 narozen
Oskar Maria GRAF, německý spisovatel.
Zemřel 28. 6. 1967. * Ve snu nahlížím
do tvé duše.

Před 180 lety - dne 23. 7. 1829 zemřel
Wojciech BOGUSLAWSKI, polský dramatik.
Narozen 9.4.1757. * Divadlo je magický
obřad.

Před 145 lety - dne 24. 7. 1864 narozen
Frank WEDEKIND, německý spisovatel.
Zemřel 9. 3. 1918. * Zdravého člověka
vždy polije ruměnec, když napíše báseň.

Před 80 lety - dne 25. 7. 1929 narozen
Vasilij Markovič ŠUKŠIN, ruský herec,
režisér, spisovatel a scenárista. Zemřel
2. 10. 1974. * Domnívám se, že naším
největším bohatstvím je lidskost. Silní
a moudří jsme jedině tehdy, když činíme
dobro.

Před 115 lety - dne 26. 7. 1894 narozen
Aldous L. HUXLEY, anglický spisovatel.
Zemřel 22. 11. 1963. * Fakta nepřestanou
existovat jen proto, že je nebereme na
vědomí.

Před 225 lety - dne 27. 7. 1784 narozen
Děnis Vasiljevič DAVYDOV, ruský básník.
Zemřel 4. 5. 1839. * Mnohdy milujeme
člověka právě jen ze soucitu.

Před 185 lety - dne 27. 7. 1824 narozen
Alexandre DUMAS, ml. franc. spisovatel.
Zemřel 27. 11. 1895. * Žena je anděl
a ďábel v jednom těle.

Před 205 lety - dne 28. 7. 1804 narozen
Ludwig FEUERBACH, německý filozof.
Zemřel 13. 9. 1872. * Praví spisovatelé
jsou lidstvu hryzoucím svědomím.

Před 55 lety - dne 28. 7. 1954 narozen
Michael KOCÁB, český skladatel,
zpěvák, t.č. ministr pro lidská práva.
  • Podobenství v bibli jsou úžasná, téměř
v každém je inspirace pro to, jak jednat.

Před 60 lety - dne 29. 7. 1949 narozen
Francizsek BIELASZEWSKI, polský
aforista, básník, nakladatel žijící ve
Velké Británii. * Kdo platí životem
nedostává nazpět.

Před 35 lety - dne 29. 7. 1974 zemřel
Erich KÄSTNER, německý spisovatel.
Narozen 23. 2. 1899. * Rozumu musí
nabýt každý sám. Hloupost se šíří
sama.

                                                                  (foto: Pavel Holba)

Před 100 lety - dne 30. 7. 1909 narozen
Cyril Northcote PARKINSON, anglický
ekonom a spisovatel. Zemřel 9. 3. 1993.
  • Bilance jsou jako bikiny - to
nejzajímavější zahalují.

Před 225 lety - dne 31. 7. 1784 zemřel
Denis DIDEROT, franc. encyklopedista,
filozof. Narozen 5. 10. 1713. * Je lépe
se opotřebovat než zrezivět.

Před 160 lety - dne 31. 7. 1849 zemřel
Sándor PETüFI, maďarský básník.
Narozen 1. 1. 1823. * Osud je zbabělý
pes, lekne se, když na něho dupneš.

Před 60 lety - dne 31. 7. 1949 narozen
Boleslav ( Bolek) POLÍVKA, český mim,
herec, režisér, divadelní a filmový autor .
  • Až se uskuteční sen,
tak bude probuzení.
*************************************************************************************************

LÉTO

1. července 2009 v 6:00 | Otavínka |  poezie
Vodník od splavu
nasadil ze žertu slunci brýle
a vystrčil do ulic kropící vůz
Letní den
pil stéblem okapů
šumivé víno ze střech
a tetky griotku
a strejci pivo
a zlatý kolovrat pomalu spřádal
v hospodě hovor hostů

( Zdeněk Janík : Léto. Foto: František Fontan)